Psychoterapia psychodynamiczna to proces leczenia, który zachodzi w oparciu o relację terapeutyczną. Pomaga ona w identyfikacji i zmianie nieprzystosowawczych sposobów radzenia sobie z trudnościami natury emocjonalnej, przejawiających się między innymi w postaci psychicznego cierpienia, w identyfikacji problemów w relacjach interpersonalnych i w redukcji zaburzeń psychosomatycznych.
Indywidualna psychoterapia psychodynamiczna jest szczególnie skuteczna w leczeniu zaburzeń:
… Umysł potrzebuje prawdy emocjonalnej tak jak organizm pożywienia. Gdy jej brakuje, umysł zaczyna chorować …
Wilfred Bion
Psychoterapia to przede wszystkim metodą leczenia zaburzeń psychicznych, ale jest także skuteczną formą pomocy w definiowaniu i rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów emocjonalnych, trudności życiowych czy relacyjnych.
Psychoterapia indywidualna to regularne spotkania (sesje terapeutyczne), które odbywają się zazwyczaj 1-2 razy w tygodniu i trwają 50 min. Psychoterapię indywidualną poprzedza konsultacja wstępna (odbywana z psychologiem / psychoterapeutą) – jej celem jest zdiagnozowanie przyczyn doświadczanych trudności i dobranie najbardziej odpowiedniej formy dalszej pracy.
Długość trwania procesu terapii jest uzależniona od specyfiki zgłaszanego problemu i celu, który ma być osiągnięty poprzez udział w terapii.