Analiza więzi nie jest terapią, może być stosowana jako odrębna metoda lub technika wspierająca, włączona w terapię. Jest możliwa dla każdej kobiety starającej się o dziecko lub będącej w ciąży, a także dla ojców pragnących towarzyszyć przyszłej mamie w tym procesie.
Celem pracy w analizie więzi prenatalnej jest oddzielenie historii matki od rozwijającego się w niej dziecka poprzez wzmacnianie różnicowania granic cielesnych między dzieckiem i matką, dzięki czemu dziecko może doświadczać siebie jako osoby psychicznie odrębnej od matki. Sprzyja to przyszłemu harmonijnemu rozwojowi dziecka zarówno w sferze emocjonalnej, jak i na poziomie fizycznym, oraz wspiera kobietę w procesie stawania się mamą.
Nie ma ograniczeń, która nie pozwalałaby na odbycie sesji analizy więzi. Czasami kobiety zgłaszają się na jedno spotkanie, tuż przed porodem. Oczywiście, znacznie korzystniejsze dla matki i dziecka czy dziecka i rodziców będzie przeprowadzenie pełnej analizy więzi, ale doświadczenie analityków pokazuje korzyści nawet przy jednorazowej sesji.
Kobiety zgłaszają się na analizę więzi zazwyczaj około 20 tygodnia ciąży i uczestniczą w około 20 spotkaniach. Możliwe jest też rozpoczęcie pracy znacznie wcześniej – na etapie starań o dziecko w sposób naturalny lub wspomagany. Wtedy spotkania nie polegają na dialogu między matką a dzieckiem, a na zaopiekowaniu się kobietą i jej partnerem, ich pragnieniami i lękami, ciałem kobiety i jej macicą. Istnieje też dedykowany „scenariusz” dialogu matka – zarodek, który przynosi wiele korzyści na bardzo wczesnych etapach ciąży.
Pierwsze spotkania skupiają się na poznaniu historii ciężarnej i zebraniu obszernego wywiadu. Możesz spodziewać się pytań o poprzednie ciąże i o ciążę obecną, o twoją historię narodzin, relacje rodzinne. W tych informacjach będziemy upatrywać źródeł różnorodnych doświadczeń, które możesz przeżywać Ty i Twoje dziecko w czasie sesji.
Kolejne spotkania to tak zwane „sesje z dzieckiem”, podczas których między kobietą i maluszkiem rodzi się dialog. Zalecane są dwie sesje tygodniowo, o stałej porze. Ostatnie 9 spotkań dotyczy przygotowania do porodu. Analityczka odczytuje tekst, który kobieta swoimi słowami opowiada dziecku.